Stručně o Loveckých nožích

11.02.2013 09:42

 

V tomto článku se chci zaměřit na lovecký nůž ,jeho využití a charakteristiku. Nůž patří k člověku už od dávných dob,sloužil jako nástroj,obstarával si s ním potravu,dodával mu pocit bezpečí a sloužil i jako zbraň. Když se řekne kvalitní nůž,tak každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného,protože každý má jinou představu,jak o vzhledu,tak o využití.

 

U loveckých a trampských nožů které ručně vyrábím,je každý nůž originál a dbám na to,aby nůž byl využitelný prakticky ke všemu. Kvalitní nůž by měl bez problémů uříznout nebo useknout větev,ořezat klacek do špičky,přeseknout lano,ale i nakrájet chléb,zeleninu,cibuli,a přeříznout papír. Pokud tyto základní a běžné věci dokáže jeden nůž,pak je to podle mého názoru kvalita.Je celá řada vhodných materiálů na výrobu čepele . Já používám nerezovou ocel N 690/440 C protože má optimální chemické složení. Obsahuje 1% uhlíku,ten je nezbytný ke kalení,17% chromu,díky němu je ocel nerezová. Další chemické prvky ( vanad,molybden,kobalt a pod.) které jsou v oceli obsaženy zajišťují její tvrdost a zároveň houževnatost.

 

Správné zakalení čepele je velmi důležité. Vzhledem k přesnému poměru chemických látek v oceli a dosažení nejlepších vlastností je dobré využít profesionální kalírnu,kde se kalí vakuovou technologií a dodržuje se přesně stanovený postup. Další důležitou částí nože je jeho rukojeť. Ty se dělí na dva typy. Jsou to střenky, to znamená,že čepel prochází celou délkou nože a dvě části rukojeti jsou snýtované a slepené proti sobě. A na plné rukojeti, to znamená že čepel nože je pevně ukotvena pomocí lepidla a nýtu do plného materiálu.

 

Materiály na rukojeť jsou různé například – různé druhy kostí (Velbloudí,Buvolí a podobně) Nejčastěji používané bývá dřevo ( Dub,Ořech,ovocné stromy,finská bříza a celá řada exotických dřevin ) Velice oblíbené,zvlášť mezi myslivci a trampy je paroží z jelena. Na pouzdra nožů se podle mého názoru nejvíce hodí kůže. Já používám pravou hovězí kůži,kterou ručně sešívám sedlářským stehem,který je velice pevný.Na zamezení pronikání vlhkosti do kůže,se mi osvědčil lněný olej a nebo barva na kůži.

lovecký nůž ruční výrobakvalitní nožeVýroba nožeocel 440 C - ruční výroba nožůručně vyrobený nůž z paroží