Stručně o Loveckých nožích

 

V tomto článku se chci zaměřit na lovecký nůž , jeho využití a charakteristiku. Nůž patří k člověku už od dávných dob, sloužil jako nástroj, obstarával si s ním potravu, dodával mu pocit bezpečí a sloužil i jako zbraň. Když se řekne kvalitní nůž, tak každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného, protože každý má jinou představu, jak o vzhledu, tak o jeho využití.

 

U loveckých a trampských nožů které ručně vyrábím, je každý nůž originál a proto dbám na to, aby nůž byl využitelný prakticky ke všemu. Kvalitní nůž by měl bez problémů uříznout nebo useknout větev, ořezat klacek do špičky, přeříznout lano, ale i nakrájet chléb, zeleninu, cibuli a přeříznout papír. Pokud tyto základní a běžné věci dokáže jeden nůž, pak je to podle mého názoru kvalita. Je celá řada vhodných materiálů na výrobu čepele . Já používám nerezové oceli N 690 a RWL 34. Tyto materiály optimální chemické složení. Obsahují Uhlík, ten je nezbytný ke kalení. Chrom, díky němu je ocel nerezová. Další chemické prvky  ( Vanad, Molybden, Kobalt a pod.) které jsou v oceli obsaženy, zajišťují její tvrdost a zároveň houževnatost.

 

Správné zakalení čepele je velmi důležité. Vzhledem k přesnému poměru chemických látek v oceli a dosažení nejlepších vlastností je dobré využít profesionální kalírnu, kde se kalí vakuovou technologií a dodržuje se přesně stanovený postup. Další důležitou částí nože je jeho rukojeť. Ty se dělí na dva typy. Jsou to střenky, to znamená,že ocel prochází celou délkou nože a dvě části rukojeti jsou snýtované a slepené proti sobě. A na plné rukojeti, to znamená že čepel nože je pevně ukotvena pomocí lepidla a nýtu do plného materiálu.

 

Materiály na rukojeť jsou různé například – různé druhy kostí (Velbloudí, Buvolí a podobně) Nejčastěji používané bývá dřevo ( Dub, Ořech, ovocné stromy, finská bříza a celá řada exotických dřevin ) Velice oblíbené, zvlášť mezi myslivci a trampy je paroží z jelena. Na pouzdra nožů se podle mého názoru nejvíce hodí kůže. Já používám pravou hovězí kůži, kterou ručně sešívám sedlářským stehem, který je velice pevný.Na zamezení pronikání vlhkosti do kůže, se mi osvědčil lněný olej a nebo barva na kůži.

lovecký nůž ruční výrobakvalitní nožeVýroba nožeocel 440 C - ruční výroba nožůručně vyrobený nůž z paroží