Dub letní

Latinský název - Quercus robus

 

Dubové dřevo které používám na rukojeti mých nožů pochází z 500 let starého stromu.Devo je stabilizováno pomalým prosycháním po dobu 40 ti let,tak že je tvrdé,velmi houževnaté,neměné a má krásnou kresbu.

lovecký nůž z dřevěnou rukojetí

 

Charakteristika

Letokruhy jsou dobře znatelné – mají cévy (póry) kruhovitě uspořádané. Cévy tvoří na podélných řezech dobře viditelné rýhy, dlouhé až několik desítek milimetrů. Velmi výrazné jsou zejména dřeňové paprsky na radiálním řezu, kde vytvářejí lesklé plošky zvané zrcadélka.

Přirozeně vysušený dub má hmotnost asi 600 kg/m3. Dřevo je tvrdé, velmi pevné, houževnaté, pružné, trvanlivé (má vysoký obsah tříslovin)

 

Použití

Dub je vcelku populární strom pro svou mohutnost, stáří, kterého může často dosáhnout, a vlastnosti, se kterými je spojován. Často ho lze nalézt v alejích a mezi památnými stromy. Často bývá vysazován tam, kde je třeba zpevnit půdu, např. na hrázi rybníka.

Dub poskytuje velmi tvrdé a houževnaté dřevo, které je vysoce ceněné a má široké uplatnění.Dobře se obrábí, a proto je žádaným materiálem zejména v řezbářství. Dub patří mezi nejrozšířenější domácí listnáče.