Nožířské nerezové oceli které používám při výrobě nožů

N690 – nerezová ocel obohacená kobaltem od rakouského výrobce Bohler-Uddeholm. Ocel N690 je svými parametry podobná oceli 154CM, případně japonské oceli VG-10. N690 je kvalitní nerezová ocel s tvrdostí 60 HRC a vynikajícím držením ostří. Není až tak tvrdá jako prémiové superocele, ale její tvrdost je nadprůměrná a pro běžné uživatele naprosto dostačující. Velkou výhodou je jednoduchost broušení a ostří je zároveň odolné (není křehké). Výborná ocel pro outdorové nože, lovecké nože nebo pro kvalitní zavírací nože pro běžné nošení.

Složení oceli: 1,08% uhlík, 17,3% chrom, 1,5% kobalt, 1,1% molybden, 0,4% křemík, 0,4% mangan, 0,1% vanad.

 

RWL-34 - nerezová ocel vyrobená rychle ztužitelnou práškovou technologií. Výrobcem je švédská firma Damasteel AB. RWL-34 patří mezi špičkové oceli, může dosahovat tvrdosti 59-64 HRC, má velmi dobrou odolnost vůči korozi a skvěle drží ostří. Nevýhodou je obvykle vyšší cena nožů z této oceli.

Složení oceli: 1,05 % uhlík, 14 % chrom, 4 % molybden, 0,50 % mangan, 0,5 % křemík, 0,2 % vanad.

 

ELMAX - je třetí generace ocelí získaných technologií pseudopráškové metalurgie. Jedná se o nerezový materiál s mimořádně jemným zrnem, které se odvíjí od velmi jemného ocelového prášku, který je výchozí surovinou před tvářecím slinováním. ELMAX je mnohem houževnatější a lépe drží ostří. Je i lépe obrobitelná v popuštěném a kaleném stavu než zmíněné oceli. Chemické složení : uhlík - 1,7% C, má zvýšený obsah chrómu - 18% Cr,  mangan - 0,3% Mn, molybden - 1% Mn,  křemík - 0,8% Si a přibližně stejně vysoký obsah vanadu - 3% V. Jde tedy o vysoko uhlíkovou chrómovou-vanadovou-molybdenovou slitinovou RSP ocel, která je charakterizována vyšší odolností proti opotřebení, značnou pevností v tlaku, nadprůměrnou korozní odolností a skvělou rozměrovou stabilitou.